خطرات و راهکارهای کاهش صدمات چشمی در محیط کار


آسیب‌های چشمی ناشی از شغل بسیار شایع هستند. بنابر گزارش موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH)، روزانه حدود 2000 کارگر به دلیل مصدومیت‌های چشمی راهی بیمارستان می‌شوند. با این وجود، متخصصان بهداشت و چشم‌پزشکان معتقدند استفاده از تجهیزات محافظتی مناسب می‌تواند آمار چنین صدماتی را تا ۹۰ درصد کاهش داده و از بروز آنها جلوگیری نماید.

مواد شیمیایی، اشیاء خارجی که وارد چشم می‌شوند و خراشیدگی‌های قرنیه‌، از جمله صدمات رایجی هستند که در محیط کار اتفاق می‌افتند. صدمات دیگر اغلب به دلیل پاشش مایعات در چشم، سوختگی‌های ناشی از بخار و یا تابش اشعه‌ی فرابنفش و فروسرخ رخ می‌دهند.

علاوه بر موارد فوق، شاغلین بخش سلامت، کارمندان آزمایشگاه‌ها، نیروهای خدماتی و کارگران صنعتی در معرض بیماری‌های عفونی چشم هم قرار دارند. برخی از بیماری‌های عفونی می‌توانند از طریق غشاء مخاطی چشم منتقل شوند. این اتفاق معمولا در اثر تماس مستقیم با خون، قطرات تنفسی حاصل از سرفه، یا حتی لمس کردن چشم با دست‌های آلوده رخ می‌دهد.

کارگران به دو دلیل عمده دچار صدمات چشمی ناشی از کار می‌شوند:

 • عدم استفاده از تجهیزات محافظتی مناسب
 • استفاده‌ی نادرست از تجهیزات محافظتی

بررسی‌های انجام شده روی کارگرانی که دچار جراحت چشم شده بودند، نشان داد تقریباً از هر پنج نفر، سه نفر در زمان حادثه از محافظ چشم استفاده نکرده بوده‌اند. بیشتر این افراد صراحتا اعلام کرده‌اند که در شرایط مورد بحث، نیازی به محافظ چشم نداشته‌اند.

مرکز ملی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی (OSHA) از کارگران می‌خواهد که هنگام کار با وسایل خطرناک از محافظ چشم و صورت استفاده کنند. در صورت وجود خطر آسیب‌های چشمی، استفاده از پوشش‌های محافظ اختصاصی مانند عینک گاگل، محافظ صورت، عینک ایمنی یا ماسک تنفسی الزامی است. نوع وسیله‌ی محافظ به عوامل متعددی از جمله شرایط کار، تجهیزات در دسترس و نیازهای بینایی فرد بستگی دارد.

در این مطلب قصد داریم هر آنچه لازم است در مورد آسیب‌های چشمی ناشی از کار بدانید در اختیار شما قرار دهیم؛ اگر سلامتی‌تان را دوست دارید و بینایی چشم‌هایتان برای شما مهم هستند، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

چه عواملی باعث آسیب‌های چشمی ناشی از شغل می‌شوند؟

در محیط کار، خطرات مختلفی برای چشمان و بینایی وجود دارند که ممکن است آسیب جدی به آنها وارد کنند. این خطرات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ذرات پراکنده: گرد و غبار، بتن، فلزات، چوب و ذرات دیگر می‌توانند به چشم‌ها نفوذ کرده و باعث صدماتی مانند خارش، التهاب و حتی آسیب‌های جدی‌ شوند.
 • مواد شیمیایی: پاشش مواد شیمیایی و پخش شدن بخارات سمی در صورت تماس با چشم باعث سوختگی، التهاب و حتی تغییرات دائمی در بینایی می‌شود.
 • تشعشعات: نورهای شدید، اشعه فروسرخ یا فرابنفش، گرما و لیزر می‌توانند باعث سوختگی، آسیب‌های سطحی و یا حتی آسیب‌دیدگی جدی چشم‌ها شوند.
 • آسیب‌های مکانیکی: ضربه، خراش، یا بریدگی ناشی از اشیاء خارجی، ابزارهای تیز یا تصادفات مکانیکی می‌توانند باعث آسیب دیدگی و حتی از دست رفتن بینایی شوند.
 • پاتوژن‌های عفونی: پاشش مایعات آلوده‌ی بدن می‌تواند باعث ورود پاتوژن‌های عفونی به چشم‌ها شده و خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند هپاتیت یا ایدز را افزایش ‌می‌دهند.
 • سندرم بینایی کامپیوتری (CVS): استفاده طولانی مدت از دستگاه‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر و تبلت می‌تواند منجر به خستگی چشمی، خشکی و سایر مشکلات بینایی شود.

 

چگونه می‌توانیم آسیب‌های چشمی ناشی از شغل را کاهش دهیم؟

آسیب‌های چشمی ناشی از شغل تقریبا همیشه و همه جا وجود دارند؛ با اینحال استفاده از تجهیزات محافظتی مانند عینک‌های ایمنی، ماسک‌های تنفسی، شیلدهای صورت و سایر تجهیزات تخصصی می‌تواند برای محافظت از چشم‌ها، موثر باشد.

نوع محافظ چشمی که برای رعایت ایمنی انتخاب می‌کنید، به خطرات احتمالی موجود در محیط کار شما بستگی دارد. نکات زیر می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

 • اگر جایی کار می‌کنید که در معرض خطر پرتاب ذرات و اشیاء هستید و یا محل کار شما آلوده و پر از گرد و غبار است، بهتر است از عینک‌های ایمنی دارای محافظ‌ جانبی استفاده کنید.
 • اگر با مواد شیمیایی کار می‌کنید، لازم است از عینک‌های محافظتی یا عینک گاگل استفاده کنید.
 • اگر در نزدیکی تشعشعات خطرناک (جوشکاری، لیزر یا فیبر نوری) کار می‌کنید، بهتر است از عینک‌های ایمنی مخصوص، گاگل، محافظ صورت یا کلاه‌های ایمنی طراحی شده برای آن کار استفاده کنید.
 • اگر کار شما بگونه‌ای است که ساعات طولانی را پشت مانیتور می‌گذرانید، حتما از عینک‌های محافظ اشعه‌ی UV استفاده کرده و بعد از هر 45 دقیقه کار، چند دقیقه به چشمانتان استراحت دهید.

علاوه بر موارد فوق، کارفرمایان می‌توانند برای ایمن‌تر کردن محیط کار اقدامات زیر را انجام دهند:

 • بررسی و ارزیابی خطرات چشمی در محل کار
 • حذف یا کاهش خطرات چشمی تا حد امکان
 • فراهم کردن وسایل ایمنی مناسب و الزام کارمندان برای استفاده از آن‌ها

مرکز تخصصی طب کار طب و صنعت پیروزی با تکیه بر دانش پزشکی و توصیه‌های علوم بهداشتی، خطرات چشمی در محیط کار را ارزیابی و اقدامات محافظتی مناسب برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی را مشخص می‌کند. کارشناسان ما به شما راهنمایی می‌دهند که چگونه از تجهیزات محافظتی مناسب در برابر ذرات، مواد شیمیایی و تابش‌های خطرناک استفاده کنید، همچنین نکاتی را برای استفاده ایمن از ابزارها و تجهیزات در محیط کار به شما آموزش می‌دهند.

اگر به دنبال راه‌حلی مطمئن برای محافظت از سلامت چشم خود و کارکنان‌تان هستید همین حالا با ما تماس بگیرید.

 

آیا استفاده از لنزهای تماسی هنگام انجام کارهای صنعتی خطرناک است؟

لنزهای تماسی نمی‌توانند محافظت قابل‌توجهی در برابر آسیب‌های چشمی ناشی از شغل ایجاد کنند. با این حال، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از لنزهای تماسی خطر آسیب‌های چشمی را افزایش می‌دهد.

در حقیقت لنزهای تماسی طبی با ایجاد دید بهتر می‌توانند ایمنی و بهره‌وری کارگران را افزایش دهند؛ لنزهای طبی در مقایسه با عینک میدان دید وسیع‌تری ایجاد می‌کنند. علاوه بر این در صورت جایگزین کردن لنز تماسی به جای عینک، فرد راحت‌تر می‌تواند از تجهیزات محافظتی چشم از جمله گاگل و عینک‌های مخصوص استفاده کند.

با اینحال در برخی موارد به عنوان مثال هنگام حضور بخارات شیمیایی خطرناک، ممکن است لازم شود سطح ایمنی لنزهای تماسی به صورت اختصاصی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طب کار مشورت کنید.

 

در شرایط اورژانس چشم چه باید کرد؟

در صورت آسیب دیدگی چشم، بخصوص در صورت وجود علائمی مانند درد، تاری دید یا از دست رفتن بینایی، لازم است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

مراحل زیر توصیه‌های عمومی و کمک‌های اولیه‌ای هستند که می‌توانید تا زمان رسیدن به پزشک اجرا کنید:

کمک‌های اولیه هنگام ورود مواد شیمیایی به داخل چشم

 • بلافاصله چشم را حداقل به مدت ۱۵ دقیقه با آب شستشو دهید. برای اینکار بهتر است چشم را زیر شیر آب روان یا دوش قرار دهید؛ اگر آب روان در دسترس ندارید، آب را از ظرف تمیز داخل چشم بریزید.
 • اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، قبل از شستشوی چشم، آنها را فورا خارج کنید.
 • سعی نکنید ماده‌ی شیمیایی وارد شده را با مواد دیگر خنثی کنید.
 • از بانداژ کردن چشم پرهیز کنید.
 • پس از شستشوی چشم، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

کمک‌های اولیه هنگام ورود ذرات خارجی ریز به داخل چشم

 • از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید.
 • تا حد امکان سعی کنید جسم خارجی وارد شده را با استفاده از اشک چشم خارج کنید. در غیر اینصورت می‌توانید از قطره‌ی اشک مصنوعی کمک بگیرید.
 • سعی کنید پلک بالایی چشم را، به بیرون و به سمت پایین، روی پلک پایینی بکشید تا ذره به آهستگی خارج شود.
 • اگر ذره خارج نشد، چشم را ببندید، به آرامی بانداژ کنید و به پزشک مراجعه نمایید.

بعضی از ذرات، به خصوص ذرات فلزی، در صورت عدم درمان برای چندین روز متوالی، باعث ایجاد لکه‌های زنگ‌زدگی روی چشم می‌شوند. اگر مطمئن نیستید که ذره خارج شده است یا نه، در مراجعه به پزشک تعلل نکنید.

کمک‌های اولیه هنگام وارد شدن ضربه به چشم

 • به آرامی و بدون فشار روی چشم کمپرس سرد قرار دهید. مقداری یخ خورد شده داخل پلاستیک بریزید و آن را به آرامی روی چشم آسیب دیده قرار دهید تا درد و تورم چشم کاهش یابد.
 • در صورت درد شدید یا کاهش دید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

کمک‌های اولیه هنگام بریدگی یا سوراخ شدن چشم/پلک

 • از شستن چشم‌ها خودداری کنید.
 • از خارج کردن اجباری اجسام باقی مانده داخل چشم پرهیز کنید.
 • چشم را با یک محافظ سفت، به عنوان مثال انتهای لیوان کاغذی و یا شیلد محافظ مخصوص جراحی چشم بپوشانید.
 • هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

 

جمع بندی

آسیب‌های چشمی ناشی از شغل، اتفاق بسیار رایجی هستند که می‌توانند عواقب جدی را برای بینایی به همراه داشته باشند. پاشش ذرات و مواد شیمیایی در چشم، آسیب‌های ناشی از تشعشعات و انواع بیماری‌های عفونی برخی از شایع‌تری صدمات چشمی شغلی محسوب می‌شوند.

برای پیشگیری از آسیب‌های چشمی در محیط کار، استفاده از محافظ‌های چشمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. معاینات طب کاری نیز نقش حیاتی در تشخیص زودهنگام و پیشگیری از مشکلات چشمی مرتبط با محیط کار دارند. این معاینات می‌توانند به شناسایی خطرات موجود در محیط کار و نحوه استفاده صحیح از محافظت‌های چشمی کمک کنند و از سلامت بینایی افراد محافظت نمایند.

مرکز تخصصی طب کار طب و صنعت پیروزی ضمن ارائه خدمات سنجش آلاینده‌ها و تجزیه و تحلیل خطرات شغلی، به عنوان یکی از مراکز معتبر طب کار هم فعالیت می‌کند. ما آماده‌ایم تا به شما عزیزان با کیفیت‌ترین خدمات را ارائه دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *